tour de France feber

Ferie, kan man kalde det det, når man jo i grunden altid har frie. Men når vi tager af sted, ja så kalder vi det det altså ferie, og det er jo også et dejligt ord. Det skønne ved ferie er at komme ud af den vante rummel, at blive vartet op og opleve nyt, blive fyldt op med ny inspiration og holde en pause fra hverdagens gøremål.

Vores ferie startede lige da Danmark var i gult og fyldt med gule cykler i alle byer. Faktisk flyttede vi ferien én dag frem for at komme over Storebælt før starten af Tour de France, så det blev til en dejlig dag/nat i Faaborg.

Hotel Faaborg

Min kære mand havde bestilt værelse på Hotel Faaborg, hvor flere så fortalte os, at det var ikke så godt, ret gammelt og trist.

Men de har fået nye ejere i 2019, så hotellet var blevet renoveret med en gennemført god smag rigtig hyggeligt. Vi havde bestilt tårnværelset, så vi havde en god udsigt til torvet og kunne lave gennemtræk, skønt for det var en varm dag. Da vi fik reservationen havde ejeren underskrevet sig med navn og derunder stod der “den stolte ejer”, og stolt kan hun også godt være af hendes hotel.

Gamle huse i Faaborg

Fåborg er en hyggelig by, som ligger smukt ved Svanninge bakker og Faaborg fjord. Byen har mange gamle huse, og det vrimler med stokroser, ret pussenusset. Selvom vi kun havde en halv dag, nåede vi at se det meste på min liste over seværdigheder og at få taget en masse billeder af byen, så jeg kan lægge den på danmarks-guide.

Vi havde skønt vejr og kunne slappe af på et af de mange små torve og bare sidde og hygge og kigge på mennesker.

træskærerarbejde ved Faaborg Havn

En fantastisk god ide at lave en bænk og skulptur af et flot gammel træ, hvor selv roden er uhyre dekorativ.

Glücksburg Slot

Næste stop i to nætter var Glücksburg, som vi stadig savner. Så vi skulle jo lige forbi vores gamle lejlighed, og det var et trist syn, den smukke blomsterrige have var fuldstændig groet til. Det lignede næsten en urskov, så vi blev helt “forarget” af, at se den sådan.

Intermar hotel ved Flensborg Fjord

Vi kunne ikke få værelse på Glücksburg  Strandhotel, hvor vi kom rigtig meget, da vi boede dernede, så det blev på hotel Intermar lige over for. Det begyndte de på at renovere, mens vi boede der, og hold da op hvor er det blevet flot med en skøn udsigt.

Hotel Schwanenhof i Mölln

Jeg har slet ikke tal på hvor mange gange, vi har været i Mölln og boet på Seehotel Schwanenhof. Billedet af hotellet er taget fra byen, som er ret trist.

Vi går fra hotellet langs en lille å og gennem en smuk kurpark til byen. En dejlig tur, men selve byen er ikke så stor.

Mölln set fra hotellet

Udsigten fra hotellet er skøn, at sidde på balkonen eller nede i restauranten og nyde det smukke syn, kan jeg ikke blive træt af. Mange bader fra hotellets lille badebro eller sidder og nyder det i strandstolene.

Hotel Europa Kühlungsborn

Fra sø til hav. Turen gik videre til Kühlungsborn, det var også med gensynets glæde. Samme hotel og samme værelse for der hører en meget stor terrasse til med strandstol og cafe sæt.

Promenade Kühlungsborn

Kühlungsborn ligner meget en sydlandsk by fyldt med turister ved den mange kilometer hvide strand og hyggelige Marina med spændende butikker og cafeer.

Jeg kan godt lide at bo, hvor der er lidt by, en strandpromenade og en spændende lystbådehavn med cafeer, restauranter og lækre butikker, så når man er færdig med at shoppe, kan man sætte sig på en fortovscafe med et glas kølig vin.

Stranden i Kühlungsborn

Et smukt syn at se hundredvis af strandstole på den 3 km lange strandpromenade med skønt hvidt sand.

Underholdning i Kühlungsborn

Den sidste aften, da vi sad på vores balkon, kunne vi pludselig høre musik og folk der klappede, så vi gik ned til vandet og kom til koncert. Det var en god gratis ekstra oplevelse.

Hotel Sønderborg Strand

En dejlig ferie sluttede i Danmark i Sønderborg, også en by vi har mange gode minder fra. Da vi boede i Glücksburg, tog vi meget til Sønderborg, så ferien var rigtig en tur rundt i gamle minders byer.

Hvis du vil vide mere om de forskellige byer, kan du læse om dem på tysklandsguide.dk og danmarks-guide.dk.

Hav det godt.

 

 

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Fuldend regnestykke (for at modvirke spam) * Tiden udløb. Prøv en ny CAPTCHA.